»تازه ترین‌ها
پایگاه اطلاع رسانی نهاد رهبری دانشگاه گیلان
گزارش دوره اول ضیافت اندیشه اساتید تیر ۹۷

گزارش دوره اول ضیافت اندیشه اساتید تیر ۹۷

به گزارش گروه رسانه نهاد دانشگاه گیلان، اولین دوره ضیافت اندیشه اساتید در سال ۹۷ از روز ۲۵ تیرماه شروع شد. مراسم افتتاحیه این برنامه آموزشی فرهنگی، صبح روز دوشنبه در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار گردید.
در این مراسم که با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد، در ابتدا حجت الاسلام والمسلمین دکتر بصیری مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه گیلان، ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان و قدردانی از دست اندرکاران برنامه ریزی و برگزاری این برنامه، به بیان سرفصل های تعیین شده برای طرح ضیافت اندیشه و تشریح نحوه برگزاری این دوره ها پرداخت.
وی در ادامه ضمن اشاره به مقوله یقین در حوزه اندیشه گفت: خداوند چیزی بالاتر از یقین به ما نداده است، ایمان در مقوله قلب قرار دارد اما یقین در حوزه اندیشه است، بالاترین هدیه‌ای که خداوند به انسان داده است یقین است؛ ما در حوزه اخلاق و نظام سازی الگوهای درستی داریم که می توانیم بر اساس آن ها حرکت کنیم.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه گیلان، علت برخی نابسامانی ها در جامعه را عدم ورود  متخصصین به عرصه عمل دانست و اذعان داشت: این توفیق را داریم که با استفاده از فرهنگ غنی، دانش و سابقه تمدنی که در اختیار داریم، مشکلات جامعه معاصر را حل کنیم اما عدم موفقیت در این زمینه را می توان تلاش محدود و به مرحله عمل در نیاوردن پژوهش ها و یافته های علمی متخصصین و محققین دانست.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر بصیری در پایان حل مسائل و مشکلات جامعه را نیز از اهداف برگزاری دوره های طرح ضیافت اندیشه خواند و افزود: مبنای ما شناخت معرفت شناسی و اخلاق  است، بررسی علمی مسائل و ارائه راه حل های کاربردی از جمله اقدامات ‌این دوره ها است و بیان و طرح مسائل بصورت علمی توسط مدرسان و سوالات و نظرات اعضای هیات علمی حول محورهای دوره، به برگزاری هرچه بهتر و نتایج حاصل از این دوره ها کمک خواهد نمود.
پس از پایان دوره آموزشی، برنامه اختتامیه طرح ضیافت اندیشه، عصر روز چهارشنبه ۲۷ تیر با حضور آیت الله فلاحتی نماینده ولی فقیه و امام جمعه رشت و اعضای هیات علمی شرکت کننده، در مسجد باقرالعلوم دانشگاه گیلان برگزار گردید.
در این مراسم آیت الله فلاحتی با تأکید براینکه تاریخ دین اسلام، زیباترین تاریخ ها در بین مکاتب الهی و غیر الهی است، اشاره داشت: برخلاف ادیانی مانند یهودیت که پیروان آنها در زمان حضرت موسی (ع) در اصل دین اختلاف کردند و به بت پرستی و خرافات روی آوردند، مردم در دین اسلام هرگز در اساس دین اختلاف نکردند و همیشه توحید، قرآن و نبوت، برای همه مذاهب اسلامی امری مسجل بود.
وی دلیل اختلاف را در برهه ای از تاریخ، حضور خاندان اموی و عباسی دانست و افزود: در اثر انحرافات دوره امویان و عباسیان، نقطه سیاهی در تاریخ اسلام پدیدار گشت که بعدها از سوی ابن تیمیه و امروزه از سوی وهابیت به شکل خشونت آمیزی نشان داده می شود؛ اما اکثر مذاهب اسلامی، به ویژه مذهب تشیع همیشه به محورهای وحدت و همدلی پایبند بودند.
در ادامه، مراسم غبار روبی از مزار شهدای گمنام دانشگاه انجام شد.
مراسم اختتامیه طرح، با اقامه نماز جماعت و صرف شام به اتمام رسید.
گفتنی است برنامه های آموزشی طرح ضیافت اندیشه طی دو دوره معرفتی با عناوین «غرب شناسی» و «معرفت شناسی» و در قالب چهار گروه از ۲۵ تا ۲۸ تیر ماه و در مدت ۱۶ ساعت، با حضور بیش از ۱۰۰ نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه گیلان برگزار شد.

نظر بدهید!!!

نظر شما برای “گزارش دوره اول ضیافت اندیشه اساتید تیر ۹۷”

قالب وردپرس