»تازه ترین‌ها
پایگاه اطلاع رسانی نهاد رهبری دانشگاه گیلان
گزارش تکمیلی سلسله سخنرانی های دهه فجر ۹۶

گزارش تکمیلی سلسله سخنرانی های دهه فجر ۹۶

سلسله سخنرانی های گرامیداشت دهه مبارک فجر در دانشگاه گیلان با همکاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه گیلان برگزار شد.

شایان ذکر است؛ در این برنامه که هر روز با سخنرانی یکی از اساتید دانشگاه گیلان در مسجد باقرالعلوم(علیه‌السلام) دانشگاه گیلان از تاریخ ۹۶.۱۱.۱۴  شروع شد و تا تاریخ ۹۶.۱۱.۲۱  بعد از نماز ظهر و عصر هر روزه ادامه داشت؛ با ابتکار نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، هر کدام سخنرانان یک جلسه در یکی از موضوعات پیرامون انقلاب، جمهوری اسلامی، علل قیام مردمی، اهداف و آرمانهای انقلاب و مقایسه انقلاب اسلامی ایران با دیگر انقلاب ها و نیز آسیب های انقلاب، نظام و مانند اینها به ارائه بحث علمی همراه با پرسش و پاسخ پرداختند.
اسامی سخنرانان، عنوان بحث، تاریخ و مختصری از مباحث مطروحه به شرح ذیل است:

شنبه ۱۴ بهمن ماه۹۶ سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر کریمیان | بررسی کارآمدی و میزان نیل به اهداف انقلاب اسلامی

سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر کریمیان

در این برنامه سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر کریمیان ضمن بر شمردن دستاوردهای انقلاب شکوهمند مردم ایران، یاد آوری نمودند در مسیر کار آمدی و بررسی نحوه و میزان نیل به اهداف انقلاب، دشواری ها و موانع، مشکلات و دشمنی های روز افزون استکبار جهانی را نیز باید مدنظر قرار داد.


یکشنبه ۱۵ بهمن ماه۹۶ سخنرانی دکتر نامدار | انقلابها تئوری تحولند، نه تئوری سازندگی؛ سازندگی وظیفه نظام ها و دیوان سالاری حکومت ها است

بعد از انقلاب فرانسه بیش از ده نوع نظام دمکراسی در جهان بوجود آمد که همه داعیه دار آزادی، برادری و برابری بودند.

انقلاب اسلامی ایران در ادامه اصول تاریخی اسلامی و ایرانی مردم و به دست آوردن سه اصل استقلال، آزادی و عدالت اجتماعی به وجود آمد و ادامه این انقلاب فقط با حفظ این سه اصل مقدور است و باید همیشه توجه داشت که انقلابها تئوری تحولند، نه تئوری سازندگی و این وظیفه نظام و دیوان سالاری حکومت ایران است که سازندگی را در راستای آرمانهای انقلاب انجام دهد و اگر نظام نتواند وظیفه خود را در قبال آرمانهای انقلاب انجام دهند، انقلاب از آن عبور خواهد کرد.


همچنان که در نظام جمهوری اسلامی ایران تجربه کردیم؛ جناح های مختلف با مدل های گوناگون سعی کردند تا تئوری نظام جمهوری اسلامی را اجرایی کنند؛ اما هرجا از آرمانها انقلاب فاصله گرفتند انقلاب از آنها عبور کرد و در طول ۴۰ سال بارها ثابت شد که سخن امام (ره) در رابطه با مردم و اینکه هیچ عقد اخوتی با اشخاص ندارند؛ سخنی عالمانه و برگرفته از واقعیت های این انقلاب است.


دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ سخنرانی دکتر نورانی | نقش اخلاق در کارآمدی نظام اسلامی

دکتر نورانی ضمن مقایسه مکاتب فکری غرب و اسلام خصوصیات بارز انقلاب اسلامی مردم ایران را نگاه به درون ( نکوهش صفات رذیله و ستایش صفات حمیده) و گسترش عدالت اجتماعی و آزادی های مدنی دانست.


سه شنبه ۱۷ بهمن ۹۶سخنرانی دکتر هدایتی | آسیب شناسی توجه به بیرون در سیاست خارجی حکومت پهلوی

دکتر مهدی هدایتی عضو هیأت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه، به بازشناسی رویدادها و نقش آفرینی احزاب و گروههای تأثیر گذار در بازه زمانی سالهای ۱۳۲۰ تا ۱۳۵۷ و عوامل پیروزی انقلاب اسلامی پرداختند.

دکتر هدایتی، رویکرد خارجی سلسله پهلوی را نگاه به خارج دانسته و پدیداری رفتارهای حکومت های دست نشانده را، در معادلات و تعاملات خارجی پهلوی اول و پهلوی دوم آشکار دانستند. وی تاکید کرد حتی در دوره کوتاهی مصدق با شعار استقلال از غرب به روی کار آمد ولی در عمل با گرفتن وام از غرب و آمریکا و اتکا به کمک های آنان او را از مسیر واقعی خود منحرف کرد و وی که با پشتوانه مردم و استقلال طلبی به روی کار آمد نتوانست پشتیبانی مردم را برای خود نگه دارد.

مدرس دانشگاه گیلان در ادامه تاکید کرد امروز نیز در داخل کشور ما و یا برخی از کشور های دیگر عوامل بین المللی و کمک خواستن از کشورهای غربی موجب می شود تا چنین رفتارهایی بعضاً دیده شود؛ اما باید بدانیم که چنین رفتارهایی با هر توجیهی که باشد چون در مقابل استقلال ما قرار دارد در درازمدت محکوم به شکست است.


چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ سخنرانی دکتر مجتبی زاده | بررسی نهضت های معاصر

دکتر مجتبی زاده با بررسی نهضت های معاصر از جمله نهضت تحریم تنباکو، نهضت مشروطه، جنبش ملی شدن صنعت نفت و انقلاب اسلامی از دو منظر و خصوصیت مبارزه با استبداد و استعمار، تنها نهضتی را که واجد هر دو خصوصیت بود، انقلاب مردم ایران اسلامی دانست. ایشان اذعان داشت انقلاب اسلامی تنها نهضت معاصر در سپهر سیاسی ایران است که هم به مبارزه و نفی استبداد داخلی یعنی حکومت رژیم پهلوی پرداخت و هم مقابله با استعمار خارجی را سر لوحه اقدامات خود قرار داد.


تجدید میثاق دانشگاهیان با آرمان های انقلاب اسلامی

به مناسبت فرا رسیدن  ایام ا… دهه فجر و سی و نهمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران، مراسم تجدید میثاق با آرمان های والای انقلاب اسلامی و حضرت امام خمینی(ره) روز چهارشنبه مورخ ۱۸ بهمن ماه ۹۶ بعداز نماز عصر مسجد باقرالعلوم (ع) دانشگاه و سخنرانی دکتر مجتبی زاده در گلزار شهدای گمنام دانشگاه گیلان با حضور ریاست محترم دانشگاه، مسئول محترم نهاد نمایندگی، سایر مسئولین و کارکنان دانشگاه برگزار  گردید.


شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ سخنرانی آقای هاشم نیا |  علل گرایش به غرب در رفتار برخی از مسئولین

یکی از علل گرایش به غرب در رفتار برخی از مسئولین، تفسیری است که از جلب منفعت ملی مطرح می کنند؛ زیرا بین کسانی که حق را ملاک قرار می دهند و منفعت را با آن می سنجند و کسانی که منفعت را ملاک حق بودن می دانند تفاوت اساسی وجود دارد؛ تقریبا در تمام دنیا امروز، منفعت را ملاک حق بودن کارها می دانند؛ مثلا ژاپن یک روز در مقابل آمریکا قرار می گیرد و یک روز در کنار آمریکا و یا آمریکا چند صد نفر از مردم ژاپن را می کشد؛ ولی عذر خواهی نمی کند؛ و هرکدام در توجیه کارهایشان حتی اگر یک جنایت بین المللی باشد با یک مغالطه مردم خود را آرام می کنند و آن این است که منفعت ما اقضا می کرد.

لذا این گونه تفسیر کردن روابط بین المللی که براساس منیت و خود خواهی هایی است که تبدیل به ما شده همان خوی استکباری است که موجب ظلم بین المللی است و امام راحل(ره) آمد و خلاف این سیستم را مطرح کرد؛ وی ملاک حق بودن را منفت فردی یا جمعی یک کشور نمیدانست و ملاک حق بودن و جواز به دست آوردن آن را از منبع دین گرفت و دین عدالت را ملاک حق بودن می داند. دین اسلام به ما می گوید برای من و ما فقط منافعی مجاز است که حقی در آن داشته باشیم و الزاماً هر چیزی که منفعتی در آن داریم حق ما نیست. لذا راه امام و تفسیر ایشان از حق ومنفعت می تواند جهان را متحول کند؛ زیرا بنیاد پوشالین استکبار را در هم می ریزد.

نظر بدهید!!!

نظر شما برای “گزارش تکمیلی سلسله سخنرانی های دهه فجر ۹۶”

قالب وردپرس