»تازه ترین‌ها
پایگاه اطلاع رسانی نهاد رهبری دانشگاه گیلان
فتنه چهره حقیقی سیاسیون را پس از ۳۰ سال نشان داد/شناخت فتنه موجب بالا رفتن ضریب هوشیاری جامعه می‌شود

فتنه چهره حقیقی سیاسیون را پس از ۳۰ سال نشان داد/شناخت فتنه موجب بالا رفتن ضریب هوشیاری جامعه می‌شود

حجت‌الاسلام‌والمسلمین هادی بصیری امروز بعد از نماز ظهر و عصر در مسجد باقرالعلوم دانشگاه گیلان، در بررسی فتنه به روایاتی از نهج‌البلاغه اشاره و اظهار کرد: مردم با حمایت و ایستادگی در برابر توطئه‌ها در ۹ دی فتنه‌های دشمنان را خنثی کردند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام ‌معظم رهبری دانشگاه گیلان با اشاره به آیات قرآن و خطبه‌های نهج‌البلاغه درباره فتنه گفت: گاهی فتنه‌ها جنبه‌های مثبت و منفی دارد، اما از ابتدای اسلام فتنه‌ها فکری، عقیدتی و سیاسی، اجتماعی بودند.

وی با بیان اینکه برخی از فتنه‌ها اقتصادی بوده‌اند افزود: غالباً فتنه‌هایی که جنبه‌های عقیدتی و سیاسی داشته‌اند ریشه سیاسی نیز داشته‌اند، برای مثال جریان فکری خوارج از یک ریشه سیاسی نشاءت می‌گرفت.

بصیری با تأکید بر اینکه جنبه مثبت فتنه آزمایش و امتحان انسان از سوی خداوند متعال است تصریح کرد: برخی فتنه‌ها گروه‌ها و افراد را آزمایش می‌کند و برخی از واقعیت‌ها را با شناساندن فتنه گران به دیگران می‌شناساند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام ‌معظم رهبری در دانشگاه گیلان با تأکید بر اینکه حق و باطل در فتنه‌ها مشخص می‌شود خاطرنشان کرد: اگر انسان با این فتنه‌ها برخورد نکند، خطر فتنه دائماً او را تهدید خواهد کرد، اما شناخت فتنه موجب بالا رفتن ضریب هوشیاری جامعه می‌شود.

وی فتنه را عامل شناخت شخصیت‌های فتنه گران دانست و گفت: ممکن است برخی ۳۰ سال عبادت کند و حتی بالاترین مقام سیاسی را داشته باشد اما در دوران فتنه چهره واقعی‌اش شناخته می‌شود.

بصیری با اشاره به اینکه پیامبر انس با قرآن انسان را راه رهایی از فتنه‌ها می‌دانند و قرآن راه حق و باطل را به انسان می‌آموزد افزود: کسی که راه زندگی و هدایت را از قرآن طلب کند به گمراهی در فتنه دچار نخواهد شد و با این خط کش می‌تواند فتنه‌ها را شناسایی کند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام ‌معظم رهبری در دانشگاه گیلان فتنه‌ها را وصل به یکدیگر دانست و با اشاره به استمرار فتنه‌ها تصریح کرد: فتنه‌ها در هر دوره‌ای خود را به شکلی جدید نشان می‌دهد، برای مثال فتنه جنگ جمل، فتنه صفین و نهروان را به دنبال داشت.

وی با بیان اینکه استمرار فتنه‌ها می‌توانند بسیار آسیب‌زا باشند بیان کرد: امام علی (ع) می‌فرمایند استمرار فتنه‌ها یکی از بزرگ‌ترین مصیبت‌ها است و موجب رنج و گرفتاری برای مردم است که این مطلب را ما نیز مشاهده کرده‌ایم.

بصیری با تشریح آسیب‌شناسی فتنه از کلام امیرالمؤمنین (ع) اظهار کرد: زبانه‌های آتش فتنه درواقع انسان‌های مؤمن را می‌سوزاند و غیرمسلمان و غیر مؤمنان از این آسیب‌ها مصون می‌مانند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام ‌معظم رهبری در دانشگاه گیلان با اشاره به آیات قرآن در شناخت ریشه‌های فتنه گفت: ریشه‌های فتنه از دیدگاه قرآن از بیرون مرزهای مسلمانان خط گرفته و پیشرفت می‌کنند و دنبال ایجاد فساد و براندازی نظام اسلامی هستند.

وی با بیان اینکه مطالعه فتنه‌های تاریخ آیینه عبرتی برای امروز است بیان کرد: عبرت این نیست که بر سر این‌وآن بزنیم بلکه باید ریشه‌ها را بشناسیم و از بروز فتنه‌های دیگر جلوگیری کنیم و نگذاریم دست‌های خارج از اسلام موجب بروز فتنه‌های دیگر شوند.

بصیری با تأکید بر اینکه فتنه‌ها بنیان جامعه اسلامی را برای رسیدن به اهداف خود سست می‌کنند تصریح کرد: باید بتوانیم بر فتنه‌ها فائق شویم و از راه نفرت فاصله بگیریم، خداوند دوست ندارد انسان‌ها نسبت به یکدیگر کینه داشته باشند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام ‌معظم رهبری در دانشگاه گیلان با اشاره به اینکه فتنه گران در سال ۸۸ نسبت به نتایج انتخابات معترض نبودند افزود: متأسفانه امروز ادامه همان فتنه با دست گذاشتن بر مسائل اقتصادی می‌خواهد مردم‌فریبی کند و به هدف خود برسد.

وی اعتراض مردم به سو مدیریت و مشکلات اقتصادی را درست و به‌جا خواند و خاطرنشان کرد: اما باید هوشیار بود، مسائل داخلی قابل‌حل است، نباید اجازه سوءاستفاده از این فضا را به دشمنان بدهیم.

بصیری با تأکید بر اینکه ما بر انقلاب و به امام خود وفاداریم تصریح کرد: ما با مذاکره مخالف نیستیم اما اگر دقیق بنگریم خواهیم دید که دشمن تنها به دنبال تسلط برجهان اسلام است و ثابت کرده است به‌هیچ‌وجه دلسوز مردم نیست!

مسئول نهاد نمایندگی مقام ‌معظم رهبری در دانشگاه گیلان با بیان اینکه هنوز فرصت برای برکناری افراد خاطی فتنه وجود دارد گفت: این‌ها اگر پشیمان بودند حداقل یک‌بار باید اعتراف می‌کردند که اشتباه کرده‌اند، این‌ها اگر به آیات معتقد و وفادار بودند چنین فتنه‌ای نمی‌کردند.

وی با اشاره به فرمایشات امام علی (ع) افزود: کسی که آتش فتنه را روشن می‌کند، خودش در هیزم این آتش خواهد سوخت، اما سردمداران فتنه سال ۸۸ آرمان‌های انقلاب را زیر سؤال بردند و اصل انقلاب را نشانه گرفتند، اما اگر سران فتنه درک کنند دشمنان اسلام دلشان برای این‌ها هم نسوخته است اما حاضر به عذرخواهی و پشیمانی از عملکرد خود نشدند.

نظر بدهید!!!

نظر شما برای “فتنه چهره حقیقی سیاسیون را پس از ۳۰ سال نشان داد/شناخت فتنه موجب بالا رفتن ضریب هوشیاری جامعه می‌شود”

قالب وردپرس